Haber

Ahmet Akın: Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Acil Durum Planları ve Mevcut Jeneratörler Depremde Yetersiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Elektrik Dağıtım Sistemi Yönetmeliği’ne göre dağıtım şirketlerinin acil durumlarda her il merkezinde orta gerilim seviyesinde, nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde ise alçak gerilim seviyesinde jeneratör bulundurması gerektiğine dikkat çekti. , “Enerji olmazsa iletişim kesilir, iletişim kesilirse arama kesilir. Kurtarma çalışmaları ve yardım kuruluşları olumsuz etkilendi. Bunu da yaşadık maalesef. Dağıtım şirketlerinin acil durum planları ve mevcut jeneratörler” Yetersizdi. Depremin vurduğu birçok ilçede jeneratör bile yoktu” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yol açtığı felaketin ardından yaşanan elektrik kesintileri, arama kurtarma ve yardım çalışmalarını olumsuz etkiledi. Felaketin üzerinden günler geçmesine rağmen bölgede kesintisiz elektrik hizmeti konusunda sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, özellikle Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da günlerdir kesintisiz elektrik hizmetinin ve dolayısıyla kesintisiz iletişimin olmadığına dikkat çekti. Akın, 15 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Dağıtım Sistemi Yönetmeliği ile elektrik dağıtım sisteminde uygulanması gereken yol ve temellerin belirlendiğini hatırlattı.

“DAĞITIM ŞİRKETLERİ ACİL DURUM PLANI HAZIRLAMAK ZORUNDADIR”

Ahmet Akın, dağıtım şebekesinin kısmen veya tamamen devre dışı kalması durumunda dağıtım şirketleri tarafından sistemin kademeli olarak enerjilendirilmesine yönelik acil durum yönetim planlarının hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Dağıtım şirketlerinin acil durumlarda kullanılmak üzere mobil jeneratörlere sahip olması gerekiyor” dedi.

“EYLEM PLANLARI VE MEVCUT JENERATÖRLER YETERLİ DEĞİL”

İl merkezleri ve nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde dağıtım şirketlerinin 50 kilovolt-amper (kVA) gücünde jeneratör bulundurmak zorunda olduğuna dikkat çeken Akın, şunları kaydetti:

“Nüfusu 100 binin üzerinde olan her ilçe merkezinde orta gelir seviyesinde ve düşük voltaj seviyesinde jeneratör bulunması şarttır. Ancak bu eylem planlarının ve mevcut jeneratörlerin özellikle Hatay, Adıyaman ve Hatay’da yetersiz olduğu açıktır. Kahramanmaraş… Depremin vurduğu birçok ilçede jeneratör bile yoktu, bu da iletişimin hayati olduğu bir dönemde büyük iletişim kesintilerine neden oldu.”

“42 İL VE 110 İLÇENİN ACİL PLANLARI HEMEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Akın, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün (MTA) hazırladığı fay haritasına göre Türkiye’de 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 aktif fay bulunduğunu bildirdi. Akın şöyle devam etti:

“MTA’nın çalışmalarına göre deprem riski taşıyan 42 ilimiz ve 110 ilçemiz var. Deprem riski olan il ve ilçelerimiz için dağıtım şirketlerinin acil durum planları bir an önce gözden geçirilmelidir. Bu gibi durumlarda elektrik kesiliyor. kritik öneme sahiptir. Bu şartlar altında gıda uygun koşullarda saklanamaz ve dağıtılamaz. Elektrik olmazsa iletişim olmaz. Bağlantı olmazsa arama kurtarma çalışmaları kesintiye uğrar. yardım faaliyetleri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu