Haber

Çobanların ‘kepenek’i ile yörüklerin ‘çoğunluğu’ aynı tasarımda buluştu

ANTALYA Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım Teknolojisi Bölümü’nde, çobanların kullandığı ‘kepenek’ ve çağdaş giyim dünyasının ‘şapka’ olarak bilinen giysileri temel alınarak yeni bir koleksiyon için hazırlıklar yapılıyor. Yörük kültüründe ‘kepenek’ ve ‘çoklu’ olarak adlandırılan motifler aynı desende birleştirilmiştir.

Kadınlar için tasarlanan yeni koleksiyon, renk seçenekleri ve kullanılabilirliği ile dikkat çekiyor. Çalışmaları Moda Tasarım Teknoloji Başkanı Müge Karabeniz ve tasarım öğretmeni Serpil Ergül Çakan yürütüyor. 15 kesimden oluşacak ve çift taraflı kullanılabilirliği ile dikkatleri üzerine çekecek tasarımcı elbiselerin hazırlıkları devam ediyor. Serpil Ergül Çakan’ın tasarladığı elbiseler, tasarımlarının yanı sıra kullanılan kumaştan üzerlerindeki işlemelere kadar yeni ile eskiyi ortada sunuyor.

Koleksiyonun çift yönlü kullanılabilen kaşe kumaşlardan oluştuğunu belirten Çakan, “Bu nedenle çalışmalarımız elde ikili kullanıma uygun dikiş tekniği kullanılarak tasarlanıp üretiliyor. Geniş bir ekiple çalışıyoruz.” . Koleksiyonun tamamı 15 parçadan oluşacak ve eski ile yeniyi bir araya getirecek. Çobanların üzerinde gördüğümüz kepenek ile Yörük kültürünün vazgeçilmez bir parçası” diyen Müge Karabeniz. Çarpanı aynı üründe göreceğiz. Düğmeler ve diğer aksesuarlar da Yörük kültürü motiflerini taşıyacak.”

Atölyede tamamı el işçiliği olan tasarımcı elbiselerin ham unsuru olan kaşe kumaş için kumaş dokuma çalışmaları da yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu