Ekonomi

Eskişehir’de Ayakkabı Tamircileri Kış Sezonunda Yoğun Çalışıyor

Kış aylarının gelmesiyle vatandaşların ayakkabı tercihleri ​​değişirken, Eskişehir’de yoğun bir şekilde çalışan ayakkabı tamircileri, kalıp açma işlemlerinin ağırlıklı olduğunu söyledi.

Eskişehir’de ayakkabı tamirhaneleri kış mevsiminde yoğun oluyor. Vatandaşların kışlık ayakkabı çeşitlerini tercih etmesi nedeniyle ayakkabı tamircileri fazla mesai yapıyor. Kentte Sıcak Sular olarak bilinen Kunduracılar Çarşısı’nda esnaf, vatandaşların getirdiği arızalı çizme, kalın tabanlı ayakkabı gibi ürünleri onarıyor. Ayakkabı tamircisi esnafı, vatandaşların yeni ayakkabı almak yerine önceki yıllara göre mevcut botlarını ve kışlık ayakkabılarını tamir ettirmeyi tercih ettiğini belirterek, tamir işinin maliyetli olduğunu dile getirdi.

“Çizmelerin genellikle arka kısmında yırtıklar olur.”

1990 yılından bu yana Eskişehir’de ayakkabı tamircisi olarak çalışan Murat Kızılaslan, kışlık tamiratlar hakkında bilgi vererek, botlarda kalıp açma konusunda yoğun bir süreç yaşandığını belirtti. Kalıp açma ücretinin 200 lira olduğunu belirten Kızılaslan, “Vatandaşlar kışa hazırlık için çizmelerini ve kalın tabanlı ayakkabılarını tamire getiriyor. Ben ayakkabıların arkasını, önünü ve tamir gerektiren yerlerini yeniliyorum. Bu onarımın müşteriye maliyeti biraz fazladır. spor Ayakkabının ön ve arka kısmının maliyeti yaklaşık 600 liradır. Botların sırtında sıklıkla yırtıklar olur. Kadınların ayağından daha kalın olan botları ayarlıyoruz. Topuk kırılması sorunlarını gideriyoruz. Kışlık ayakkabılar için birçok kalıplama işlemi yapıyoruz. Kalıp açma bedeli 200 liradır. Bu süreç son zamanlarda sıklıkla yaşanıyor. Ayakkabı bir gün sıcakta kalıyor, sonra tamir ediyoruz. Şu anda çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Kış döneminde de satışlarımızın bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu