Teknoloji

Henüz 5G’yi görmemiş olsak da, diğerleri şimdiden 6G için tarihler veriyor.

Güney Kore, ilk altıncı nesil (6G) ağını 2028’de kuracağını duyurdu. Ülke bunu K-Network 2030 planının bir parçası olarak yapacak.

Plan kapsamında hükümet, yerel şirketleri Güney Kore’de 6G teknolojisinin geliştirilmesi için ekipman, modül ve malzeme üretmeye teşvik edecek. Bunu mümkün kılmak için Güney Kore, temel 6G teknolojileri üzerine bir araştırma ve geliştirme projesi için bir fizibilite çalışması yürütüyor. Projenin yaklaşık 482 milyon ABD doları değerinde olduğu söyleniyor.

Ülkenin Bilim ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı’na göre Güney Kore, gelecekteki kablosuz frekansların erken hakimiyetini elde etmek amacıyla bu çabaları sürdürüyor. Plan aynı zamanda ülkenin gelecekteki ağ altyapısı için küresel rekabetteki konumunu korumasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

IP istihbarat şirketi IPlytics Şirket tarafından hazırlanan bir raporda, 4G teknolojisi geliştirmede çoğunlukla ABD ve Avrupalı ​​şirketlerin hakim olduğu Güney Koreli şirketlerin 5G geliştirmede başı çektiği belirtiliyor. Aslında, Güney Kore geçen yıl 5G patent sayısının %25,9’una sahipti. Şimdi de 6G patent yarışında %30 ve üzerine çıkmayı hedefliyor.

Güney Kore’nin yanı sıra Hindistan, bu on yılın sonundan önce 6G hizmetlerini başlatmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu