Haber

Kuzey Kore Lideri Kim’in kız kardeşinden ABD’ye meydan okuma: “Füzemizi atarsanız savaş ilanı sayarız”

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD’nin Pyongyang’ın silah testleri çerçevesinde fırlattığı herhangi bir füzeyi düşürmesi halinde bunun “açık savaş ilanı” olarak değerlendirileceği konusunda uyardı.

ABD ve Güney Kore’nin bölgede gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikatlar ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri Kore Yarımadası’nda tansiyonu yükseltirken, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi ve Merkez Başkan Yardımcısı Kim Yo Jong Kore İşçi Partisi Komitesi, ABD’ye söyledi. Savunmaya tehdit niteliğinde bir uyarı geldi Güney Kore basınının “Hint-Pasifik bölgesindeki ABD kuvvetlerinin komutanının Pasifik’e kıtalararası bir balistik füze fırlatılması durumunda onları hızla vuracaklarını söylediği” şeklinde bir haber yayınladığını savunan Savunma’ya tehdit niteliğinde bir uyarı geldi. Kim, “ABD ordusunun konumunu açıklamak için gerçekten bu tür uygunsuz sözler mi söylendi yoksa kukla medyanın klişesi mi? Sadece kelime oyunları mıydı bilmiyorum ama sizi şimdiden açıkça uyarıyorum. gerçek ya da değil. Pasifik Okyanusu, ABD veya Japonya’nın egemenliğine ait değildir” dedi. Uyarı, “Serbest sularda ve denetim altında olmayan havada gerçekleştirilen stratejik silah testlerimize ABD’nin askeri müdahalesi. yargı yetkisi, komşu ülkelerin güvenliğine zarar vermeden, açık bir savaş ilanı olarak değerlendirilecektir.” ve ezici bir çoğunlukla karşılık vermeye hazırlar.”

Gerginlik tırmanıyor

ABD ve Güney Kore’nin 13-23 Mart tarihlerinde bölgede “Özgürlük Kalkanı” adlı ortak tatbikat düzenleyeceği açıklanırken, Kuzey Kore’nin de tatbikata misilleme olarak yeni bir balistik füze testi yapabileceği belirtildi. Kim’in açıklamasının tatbikattan hemen önce gelmesi dikkat çekti. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu