Ekonomi

SGK’dan EYT başvurusu açıklaması: “Yasal olarak mümkün değil”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) EYT, yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmadığını belirterek, yasa resmileşmeden emekli maaşı bağlanmasının mümkün olmadığını bildirdi.

SGK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“8.9.1999 tarihinden önce ilk kez sigortalı olanların aylık bağlanabilmesi için yaş kuralını kaldıran yönetmelik TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Söz konusu kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmamasına ve yürürlüğe girmemesine rağmen çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet üzerinden gerekse doğrudan başvuru yoluyla Kurumumuzdan emekli maaşı talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanunun Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesinden önce yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzun emeklilik işlemi gerçekleştirmesi hukuken mümkün değildir. Tüm süreçler tamamlanıp Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talepte bulunulması halinde emeklilik süreci en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

3600 prim günü olanlar EYT’ye hak kazanır mı?
Bu yıl 2 milyon 250 bin çalışan EYT üyesi olacak ve emekli maaşı almaya hak kazanacak. Peki 3600 prim günü olanlar EYT’den yararlanabilecek mi, kısmi emeklilik EYT kapsamında mı?

GALERİYE GİT

haber-sultanhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu