Haber

Çiğli’de üniversite öğrencilerine ücretsiz çamaşırhane hizmeti

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine yönelik başlattığı ücretsiz çamaşırhane hizmeti, Bornova’nın ardından Çiğli’de de uygulanmaya başlandı. Öğrencilerle buluşmaya gelen Önder Soyer, “Ekonomik krizin can yaktığı böyle bir dönemde öğrencilerimize verdiğimiz her destek bizleri mutlu ediyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerinin ücretsiz yararlandığı çamaşırhane hizmetini yaygınlaştırıyor. Bornova Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Çiğli’deki Katip Çelebi Üniversitesi kampüsü yakınlarında çamaşırhane hizmeti vermeye başladı. Çamaşır makinesi olmayan öğrencilerin haftada bir kez kullanacakları çamaşırhaneyi ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öğrencilerle sohbet etti. Lider Soyer’e teşekkür eden öğrenciler, “Bu hizmete çok ihtiyacımız vardı. Uzun süre çamaşır yıkayamadığımız zamanlar oldu.”

13 makine ile hizmet veriyor
13 çamaşır makinesi ve biri 30 kilo diğeri 20 kilo olmak üzere iki kurutma makinesi bulunan çamaşırhanenin öğrencilerin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşıladığını belirten Soyer, “Gençler için hayata geçirdiğimiz bu çalışma çok önemli. Ekonomik krizin can yaktığı böyle bir dönemde onlara verdiğimiz her destek bizi mutlu ediyor.”

“Eline geçen geliri olabildiğince temel ihtiyaçlarına aktarmaya çalışıyor”
Katip Çelebi Üniversitesi öğrencisi Batuhan Kayhan, “Bugün deterjan almak bile maliyetli. Bu hizmet öğrenciler için çok iyi. Burada sürekli ev değiştirmek zorunda kalıyoruz. Beyaz eşyaya da ihtiyacımız var. Çamaşır makinesi ikinci el olsa bile 1.500 ile 2 bin lira arasında değişiyor. Ekonomik olarak da bu hizmet bizim için faydalı.”
Burak Arslan, ekonomik krize değinerek, “İnsanlar elde ettikleri geliri olabildiğince temel ihtiyaçlarına aktarmaya çalışıyor. Ev kiraları da yüksek. Bu nedenle elde ettiği geliri olabildiğince idareli kullanmaya çalışır. Bu hizmet öğrencilerin yararına olacaktır” dedi. Burada bir öğrenci Lider Soyer’e kendi yulafını ikram etti.

Hizmetten kimler yararlanabilir?
Yurtlarda kalmayan, ailesiyle birlikte yaşamayan ve çamaşırhane hizmetinden yararlanamayan öğrenciler bu hizmetten yararlanabilirler. Başvurular İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bizizmir.com internet sitesi üzerinden yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’den sonra Buca ilçesinde de üniversite öğrencilerine çamaşırhane hizmeti vermeyi planlıyor. Bornova’da açılan çamaşırhane ile yılda 13 bin öğrenciye hizmet verecek olan Büyükşehir, Çiğli ve Buca ilçeleriyle birlikte 40 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Küçük bir kütüphanenin de bulunduğu çamaşırhanelerde öğrencilere çay ve kahve ikramı da yapılıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu