Teknoloji

Elektrikli Renault 5’in ilk detayları geldi

Elektrikli otomobil pazarına ilgi artmaya devam ederken Renault, özellikle Zoe modeliyle Avrupa’da büyük başarılar elde etti.

Renault Zoe, 2024 yılında yollara veda edecek ve Zoe’nin bıraktığı boşluk tamamen elektrikli hayata döndürülecek ikonik modeller Renault 4 ve 5 ile doldurulacak.

Renault 5 ilk detaylar

Renault 5, CMF-B HOUSING mimarisi üzerine inşa edilecek. Renault, R5’in parçalarının yüzde 70’ini CMF-B tabanlı Clio ve Captur’dan aldığını açıkladı.

Bu sayede R5’in üretim maliyeti, Zoe’nin maliyetine göre yüzde 30 oranında düşürüldü.

Renault 5 elektrikli hatchback, 70’li ve 80’li yılların orijinal modelleriyle birlikte Münih Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıktı. Fransız marka, bir üretim versiyonunun 2024 yılında geleceğini doğruladı.

Yeniden canlandırılan retro model, Renault-Nissan İttifakı tarafından küçük elektrikli araçlar için özel olarak tasarlanan yeni CMF-BEV platformunu temel alan ilk araç olarak 2024 yılında üretime girecek.

Münih Motor Show’da Auto Express’e konuşan Renault’nun mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Gilles Le Borgne, Renault 5’in gerçekten uygun fiyatlı bir araç olacağına işaret ederek 20-25 bin euro aralığına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu