Haber

Macron: İnsani ateşkes çağrısında bulunuyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınları devam ederken, “Biz insani ateşkes çağrısında bulunuyoruz çünkü terörle mücadele sivillerin feda edilmesini haklı çıkarmaz.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Macron, Finistere Eyaleti ziyareti kapsamında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Fransa’nın çatışmaların tırmanmasını önlemek, barışa davet etmek ve tüm sivilleri korumak için seferber olduğunu belirten Macron, bu nedenle “insani ateşkes” çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Macron, “Bu dönemde abartılı söylemlerin hepsinin ciddi bir sorumluluk taşıdığını düşünüyorum.”

Gazze’de Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP) ve Fransız Enstitüsü’nün ofislerinin vurulduğunu ve sivillerin bombalandığını hatırlatan bir gazeteci, “Uluslararası toplum ne yapabilir?” Macron soru üzerine, “Tüm Fransız vatandaşlarının ve Fransız Enstitüsü çalışanlarının tahliyesini organize ettik.” söz konusu.

Macron, “İnsani ateşkes çağrısında bulunuyoruz çünkü terörle mücadele sivillerin feda edilmesini haklı kılmıyor” dedi. İfadesini kullandı.

İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediklerini hatırlatan Macron, “Terörle mücadele hiçbir şekilde sivillere yönelik rastgele bir saldırı olamaz.”

Macron, sivillerin bombalanmaması gerektiğini ve insani yardımın Gazze’ye ulaşabilmesi gerektiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, 9 Kasım’da Paris’te uluslararası bir insani konferans düzenleyeceklerini duyurdu.

Gazze’de sivillere yönelik düzenlenecek konferansa birçok ülkenin üst düzey yöneticilerinin katılması bekleniyor.

derince-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu