Haber

Şireci işçi kazandı: Direniş günlerinin yarısını patron karşılayacak

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yaklaşık 2 bin Şireci işçisinin düşük zam uygulamasına karşı geçtiğimiz hafta başlatılan iş bırakma eylemi galibiyetle sonuçlandı. Taleplerini kararlılıkla savunan işçilerle patron arasında uzlaşma sağlandı.

Evrensel’in haberine göre ayda 15 bin 500 lira talep eden çalışanlar, aylık 15 bin lira artı 300 lira devamlılık primi konusunda anlaştı. Pazar fazla mesai için 1500 lira ödenecek. İşçiler iki tatilde üç günlük (2 bin 500 lira) bayram ikramiyesi alacak. Direnişte geçirilen 6 günün 3’ü patron tarafından karşılanacak. İşçilere ayrıca erzak yardımı ile hiçbir işçinin işten çıkarılmayacağı ve işten çıkarılan işçilerin işlerine iade edileceği sözü verildi.

İşçiler yarın sabahtan itibaren işbaşı yapacak.

‘BİRLİKTE KARAR VERME TALİMATIYLA KAZANDILAR’

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, “Talepleri büyük ölçüde kabul ettirilen işçiler kazanımlarını birliğini koruyarak elde etti, temsilcileriyle birlikte karar alma ısrarıyla kazandı. Böylece tüm çalışanların iradesi karar sürecine yansıyacaktır.”

Direnişlerini zaferle sonlandıran Şireci işçileri, bu sevincini mücadelenin başından beri yanlarında olan EMEP Milletvekili Sevda Karaca ve BİRTEK-SEN Genel Lideri Mehmet Türkmen ile paylaştı. Heyet, “Direnerek kazandık” sloganıyla Karaca’yı uğurladı. Karaca, “Sendikanız kazandı arkadaşlar” dedi. İşçiler, “Siz de vesile oldunuz” yanıtını verdiler. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu